europy.png

Przedstawiamy Mistrzynie Europy Kadetek - Zofię Stachowiak i Darię Paradę

Zmęczone, ale bardzo zadowolone – w nocy ze środy na czwartek – do swoich domów wróciły nowe Mistrzynie Europy Kadetek 15-letnia Zofia Stachowiak (70kg, Klub Sportów Walki Gostyń) i 16-letnia Daria Parada (75kg, BKS Skorpion Szczecin). Obie na ringu w Anapie wygrały po 2 walki, a w nagrodę odebrały złote medale i wysłuchały “Mazurka Dąbrowskiego”. Ich trenerami na ME byli Tomasz Winiarski, Krzysztof Górecki i Jarosław Poznalski. 
 
Oto co powiedziały o turnieju w Rosji, o swoich początkach w boksie, o trenerach, szkole i życiu prywatnym: 
 
Zofia Stachowiak 
- Finał z Irlandką Lisą O’Rourke był jedną z moich najtrudniejszych walk, obawiałam się, że mogę nie osiągnąć upragnionego celu, czyli zdobycia złotego medalu. Na szczęście po wyrównanym pojedynku wygrałam 3:2. Cały turniej w anapie to jedno z lepszych doświadczeń w moim życiu i ogromne wyróżnienie. Poczułam, że moja ciężka praca przyniosła oczekiwane efekty. 
- Trenuję boks od czerwca 2016 roku w klubie Sporty Walki Gostyń, w którym moim głównym szkoleniowcem Tomasz Dylak. Szkoleniowiec, który nauczył mnie wszystkiego od podstaw i doprowadził do zdobycia złotego medalu na mistrzostwach Europy. Poza nim, trenuję również pod okiem Michała Kosowicza i Macieja Dylaka. A wszystko zaczęło się od chłopaka mojej siostry, który sam trenuje boks i ocenił, że nadaję się do tego sportu oraz zaprosił mnie na zajęcie treningowe. 
- W boksie wzoruję się na moich starszych kolegach i koleżankach z klubu, którzy również osiągają sukcesy, umieją zmotywować i udzielić dobrej rady. Do tej pory stoczyłam 12 walk i wszystkie wygrała. 
- Uczęszczam do Gimnazjum nr 1 w Gostyniu, klasa o profilu matematycznym. Biorę udział w większości zawodów sportowych, jakie się odbywają w szkole np. gram w siatkówkę, rywalizuję w biegach. 
 
Daria Parada 
- Start w mistrzostwach Europy był ogromnym doświadczeniem dla mnie i jestem pewna, że zaprocentuje w przyszłym roku. Walka finałowa z Margaritą Zuevą była ciężka. Rosjanka to niewygodna przeciwniczka, dwa wcześniejsze pojedynki wygrywała w 1 rundzie. Trzymałam się taktyki ustalonej z trenerami klubowym i reprezentacji i dlatego się udało. 
- Trenuję boks od 7 lat, od początku w BKS Skorpion Szczecin. Pracuję z trenerami Marcinem Stankiewiczem, Patrykiem Tkaczykiem, Karolem Chabrosem i Jarosławem Poznalskim. 
- Pierwszy bokserem o którym usłyszałam, kiedy zainteresowałam się tym sportem, był dawny mistrz świata wagi ciężkiej Mike Tyson. Dotychczas stoczyłam 35 walk, z których przegrałam 1 na zeszłorocznych mistrzostwach Europy. 
- Uczęszczam do Centrum Mistrzostwa Sportowego w Szczecinie do klasy boksersko-pływackiej. Wybrałam boks m.in. za sprawą taty, który sam kiedyś trenował i pokazywał mi podstawy. W wieku 9 lat stwierdziłam, że chcę zacząć trenować pięściarstwo. Wcześniej ćwiczyłam inne dyscypliny, ale do żadnej nie mogłam się przekonać. Podpasował mi boks. 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.