Marian Kasprzyk otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Ogromne wyróżnienie dla legendarnego boksera Mariana Kasprzyka. Mistrz Olimpijski z Tokio (1964) został uhonorowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Uroczystość miała miejsce dziś w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w Warszawie. Znakomity pięściarz odebrał odznaczenie z rąk prof. Piotra Glińskiego, Wicepremiera, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
 
- To wyjątkowa okazja. W przeddzień rozpoczęcia Igrzysk Olimpijskich w Tokio wracamy do Igrzysk Olimpijskich w Tokio sprzed 57 lat. Dziękuję za dokonania i piękną kartę sportową – mówił Wicepremier Piotr Gliński, a Marian Kasprzyk nie ukrywał, że jest bardzo szczęśliwy: - Bardzo dziękuję. Jestem bardzo wzruszony.
 
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymała też słynna lekkoatletka Ewa Kłobukowska (order w jej imieniu odebrał Mieczysław Nowicki, Prezes Towarzystwa Olimpijczyków Polskich). Marian Kasprzyk i Ewa Kłobukowska zostali uhonorowani za wybitne osiągnięcia sportowe oraz zasługi na rzecz krzewienia idei olimpijskiej.
 
Marian Kasprzyk (ur. 22 września 1939 roku) jest legendą polskiego boksu olimpijskiego. Na Igrzyskach w Tokio w 1964 roku zdobył złoty medal w wadze półśredniej, a 4 lata wcześniej w Rzymie wywalczył brązowy w lekkopółśredniej. W turniejach olimpijskich startował aż 3-krotnie. Na arenach międzynarodowych zdobył również brązowy medal Mistrzostw Europy w Belgradzie w 1961 roku (waga lekkopółśrednia).
 
Urodził się Kołomaniu koło Kielc, karierę zaczynał na Dolnym Śląsku, w niewielkim klubiw Sparta Ziębice, ale jako pięściarz dał się poznać ze znakomitej strony w innej części naszego kraju, w barwach BBTS Bielsko-Biała. Występował też w barwach Górnika Wesoła i Górnika Pszów. Nosił przydomek polski "Papp" z racji podobieństwa w stylu boksowania (odwrotna pozycja), ale i wizerunkiem (kolor włosków, wąsik) do znakomitego Węgra Laszlo Pappa. Po zakończeniu kariery Marian Kasprzyk był trenerem.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.