Strefa Związkowa

Brach.jpg

Kilka dni po 20 urodzinach Paweł Brach (57 kg), najmłodszy z tegorocznych złotych medalistów Mistrzostw Polski Seniorów, zapisał się w historii radomskiego i polskiego boksu. Po 34 latach pięściarz z Radomia znów stanął na najwyższym stopniu podium MP.

- W 1987 roku Sławomir Żeromiński, który był w moim narożniku trenerskim w Wałbrzychu i jest moim szkoleniowcem w Radomiaku, wygrał Mistrzostwa Polski w wadze 54 kg w barwach Broni. Rok później mistrzem kraju w kategorii 60 kg został Jan Wałejko z Broni, ale ten pięściarz nie pochodził z Radomia – mówi Paweł Brach, który w Wałbrzychu zwyciężył w „sąsiedniej” kategorii wagowej 57 kg.

- Od dłuższego czasu wiedziałem o rekordzie z „brodą” mojego trenera Sławomira Żeromińskiego. Bardzo chciałem zostać kolejnym radomianinem ze złotym medalem Mistrzostw Polski Seniorów – przyznał Paweł Brach, który pierwszy raz w seniorskiej karierze został Mistrzem Polski elity.

W MP 2019 w Wałczu, zaraz po 19 urodzinach, Paweł Brach wywalczył srebro po finałowej porażce z Jarosławem Iwanowem 1:4. – Bardzo chcę rewanżu z Jarkiem, ale Iwanow przeszedł do wagi 60 kg i w niej zwyciężył. A ja na razie zostaję w kategorii 57 kg. Dobrze się w niej czuję – dodał.
 
W 92 MP w Wałbrzychu radomianin pokonał w półfinale Dawida Posiłka 5:0 i w finale Roberta Zakharyana przez RSC w 2 rundzie.
 
- Przez cały rok od poprzednich mistrzostw bardzo ciężko pracowałem i stałem się dużo lepszym bokserem. Jestem zdecydowanie silniejszy, szybszy i sprytniejszy. Cieszę się, że zrobiłem taki progres. Wiadomo chciałbym stoczyć więcej walk, ale trudno się mówi, a i tak wynik byłby ten sam. W finale czułem, że mogę wygrać przed czasem, zresztą miałem przygotowanych kilka akcji na Roberta – stwierdził Paweł Brach, który chwalił taktykę nakreśloną przez Sławomira Żeromińskiego.
 
Paweł Brach, zwyciężając w krajowym czempionacie, sprawił sobie prezent na 20 urodziny. W gronie Mistrzów Polski z rocznika 2001 jest także Mateusz Bereźnicki (92 kg). Zapewne obydwu zobaczymy na polskich ringach już w grudniu…
MP_seniorow_1_2021.jpg

Pochodzący z Wałbrzycha 20-letni Mateusz Bereźnicki (92 kg) na własnym ringu obronił tytuł Mistrza Polski Seniorów. – Zrobiłem duże postępy przez ostatni rok, boksuję dojrzalej, jestem bardziej inteligentnym pięściarzem, a i mocniejszym pod wieloma względami, w tym fizycznie – mówi reprezentant Polski.

Pierwszy tytuł mistrza kraju wśród elity wywalczył w 2020 roku w Wałczu jeszcze w „starym” limicie do 91 kg. W wałbrzyskim Centrum Sportowo-Rekreacyjnym „Aqua Zdrój” potwierdził swoją dominację w kategorii ciężkiej.
 
- W Wałczu pokonałem m.in. Mateusza Kubiszyna w półfinale i Tomasza Niedźwieckiego w finale. Ale do turnieju w Wałbrzychu byłem jeszcze lepiej przygotowany i pierwsze 2 walki, z Danielem Białkiem i Kamilem Rybaczukiem, skończyłem przed czasem. Na punkty wygrałem z Kamilem Ślendakiem i o złoto z Mateuszem Kubiszynem – powiedział Mateusz Bereźnicki, który reprezentuje klub Skorpion Szczecin, a na stałe mieszka w Anglii.
 
Dla niego MP w Wałbrzychu były wyjątkowym wydarzeniem, gdyż w dzieciństwie mieszkał w tym mieście i tutaj ma rodzinę. – Na trybunach byli członkowie mojej rodziny, a z Anglii przylecieli moja mama i brat – dodał.
 
Ozdobą zawodów był finał kat. 92 kg, w którym Mateusz Bereźnicki wypunktował Mateusza Kubiszyna, 3-krotnego Mistrza Świata w kickboxingu. – Z takim „koniem”, tak mocnym fizycznie rywalem, trzeba być czujnym przez całą walkę. Poza tym Mateusz mnie znał z poprzedniego roku i wiedziałem, że taki weteran może wyciągnąć wnioski i poprawić taktykę na rewanż – przyznał złoty medalista.
 
- W ringu czułem jednak swoją przewagę i znowu potwierdziłem, że dla każdego jestem trudnym przeciwnikiem, mimo swojego młodego wieku – stwierdził.
 
Mateusz Bereźnicki ma doskonałe warunki fizyczne, mierzy 198 cm i waży ok. 90 kg. – Nie musiałem zbijać żadnych kilogramów. Ważę maksymalnie 91 kg, a podczas Mistrzostw Polski miałem 89 kg. Zostaję jeszcze w Polsce i będę boksował w grudniu! A co do kategorii, na razie skupiam się na 92 kg, ale może spróbuję za jakiś czas w 86 kg.
MP_seniorow_1_2021.jpg

W wieku blisko 40 lat Karolina Koszewska (Warszawska Szkoła Boksu) została Mistrzynią Polski w wadze 70 kg. Była Mistrzyni Europy i Igrzysk Europy w finale 21 Mistrzostw Polski w Wałbrzychu pokonała 19-letnią Darię Paradę (Skorpion Szczecin) 5:0. Srebrna medalistka to była Mistrzyni Europy Kadetek i Juniorek oraz brązowa medalistka tegorocznych Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Kielcach.

Pierwsze złoto MP Seniorek Karolina Koszewska zdobyła w 2002 roku, czyli wtedy kiedy urodziła się Daria Parada. Dzisiaj w ringu doświadczenie wzięło górę nad młodością i 7 tytuł w karierze wywalczyła pięściarka z Warszawy.
 
W drugiej, popołudniowej serii walk finałowych kobiet doszło do jeszcze dwóch pojedynków z udziałem bardzo doświadczonych i bardzo młodych zawodniczek. W wadze 54 kg 33-letnia Sandra Drabik (Kick-Boxing Kielce) wygrała z 19-letnią Karoliną Ampulską (Wda Świecie) 5:0 i w wadze 81 kg 19-letnia Martyna Jancelewicz (Taurus Goleniów) pokonała 31-letnią Sylwię Kusiak (Fight Club Koszalin) 5:0.
 
Sandra Drabik, wielokrotna medalistka Mistrzostw Europy i Igrzysk Europy, stawała na najwyższym stopniu podium ME w kat. 51 kg w 2013, 2016, 2020 roku, zaś w pierwszym finale była 12 lat temu. Dziś wyraźnie zwyciężyła w walce z brązową medalistką MMŚ 2021.
 
Natomiast Martyna Jancelewicz, aktualna Młodzieżowa Mistrzyni Europy U22, po bardzo dobrym występie wypunktowała byłą Mistrzynię Europy Seniorek Sylwię Kusiak, która od 2009 do 2020 roku 7 razy triumfowała w MPS w kat. 80 kg i +80 kg. Martyna Jancelewicz zdobyła swoje pierwsze złoto, a wcześniej odnosiła sukcesy międzynarodowe, m.in. srebro ME Kadetek, brąz ME Juniorek i brąz MMŚ U19.
 
Podobnie jak w finale MP 2020 w Wałczu, w kat. 75 kg znów rywalizowały Agaty Kaczmarska (Radomiak Radom) i Elżbieta Wójcik (Klub Bokserski Karlino). Górą była broniąca tytułu radomianka – 4:1. To jej 3 złoto w karierze, jedno miała w wadze 81 kg. W MP startowała także w +81 kg. Elżbieta Wójcik wygrywała w latach 2015-19, głównie w 75 kg, ale też 69 kg.
 
W pozostałych piątkowych finałach, w wadze 48 kg Andżelika Mięgoć (Imperium Boxing Wałbrzych) przegrała z Natalią Rok (Pomorzanin Toruń) 0:5. Obie już wcześniej były mistrzyniami kraju, z tym że Andżelika Mięgoć w tej samej wadze 48 kg, zaś Natalia Rok 54 kg.
 
Kategorię wagową z 54 na 52 kg zmieniła Wiktoria Rogalińska (Skorpion Szczecin), ale i tak po raz 2 z rzędu została Mistrzynią Polski. W finale pokonała Martę Magierecką (Academia Gorilla Warszawa) 5:0.
 
Do boksu olimpijskiego wróciła Laura Grzyb (Sporty Walki Gostyń), która w latach 2016-17 wygrywała w MP w wadze 54 kg. W Wałbrzychu startowała w 60 kg i w finale okazała się lepsza od Mistrzyni Świata w kickboxingu Moniki Puzio-Nieszporek (Smok Zabierzów) 5:0.
MP_seniorow_1_2021.jpg

Oskar Safaryan (Concordia Knurów) po raz 3 z rzędu wywalczył złoty medal Mistrzostw Polski Seniorów. W pierwszej serii piątkowych finałów 92 MP mężczyzn na ringu w Wałbrzychu wygrał z Jackiem Gałązką (Niestowarzyszony) 5:0.

W latach 2019-20 Oskar Safaryan, podopieczny trenera Ireneusza Przywary, zwyciężył w wadze +91kg, a w Wałbrzychu triumfował w nowym limicie +92 kg. Jego rywalem w finale był niespodziewanie 37-letni Jacek Gałązka z Sokołowa Podlaskiego.
 
W pozostałych finałach (pierwsza seria) zwycięstwo przed czasem – RSC w 1 rundzie – odniósł w wadze 48 kg Hubert Wrona (RUSHH Kielce). Rywalizował o tytuł z Łukaszem Pichalakiem (Olimpijczyk Ozorków).
 
Po ubiegłorocznym srebrnym medalu w wadze 52 kg w Wałczu, na wałbrzyskim ringu to osiągnięcie powtórzył Damian Nicpoń (Jawor Team Jaworzno). W finale kat. 54 kg przegrał z Maciejem Jewdokinem (KB Legia Warszawa) 0:5.
 
W rywalizacji do 80 kg doświadczony 32-letni Michał Łoniewski (Kontra Elbląg) pokonał Alana Borutę (Boxing Team Gosiewski Wrocław) 5:0.
 
Kolejne walki finałowe mężczyzn wieczorem, m.in. 67 kg Damian Durkacz (Concordia Knurów) - Mateusz Polski (Klub Bokserski Karlino), 75 kg Bartosz Gołębiewski (RUSHH Kielce) – Mateusz Goiński (Zagłębie Konin), 86 kg Tomasz Niedźwiecki (RUSHH Kielce) – Sebastian Wiktorzak (Skorpion Szczecin) , 92 kg Mateusz Bereźnicki (Skorpion Szczecin) – Mateusz Kubiszyn (Stal Rzeszów). Transmisja w TVP Sport.
MP_seniorow_1_2021.jpg

Kinga Mięgoć (Imperium Boxing Wałbrzych) i Wiktoria Tereszczak (Ring Bielsko-Biała) po raz 1 w karierze zostały Mistrzyniami Polski Seniorek. W pierwszej serii dzisiejszych walk finałowych Kinga Mięgoć w wadze 50 kg pokonała Nikolę Kaczmarek 4:0, a Wiktoria Tereszczak w wadze 66 kg wygrała z Kamilą Kapuścińską (Start Włocławek) 5:0.

W piątek o złoto będzie walczyła także siostra Kingi, Andżelika Mięgoć (Imperium Boxing Wałbrzych), a jej rywalką w kategorii 48 kg będzie Natalia Rok (Pomorzanin Toruń).
 
Natomiast Wiktoria Tereszczak jest jedną z pięciu polskich brązowych medalistek Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Kielcach, które awansowały do finałów 21 MP Seniorek w Wałbrzychu. Drugą była Oliwia Toborek (+81 kg / Żoliborska Szkoła Boksu Warszawa), która przegrała z medalistką Mistrzostw Europy i Igrzysk Europy Lidią Fidurą (Carbo Gliwice) 0:5.
 
Lidia Fidura zwyciężała w MP w latach 2009-15 w wadze 75 kg, oraz w 2017, 2018 i 2021 roku w +81 kg.
 
O złote medale z grupy medalistek MMŚ 2021 boksować będą jeszcze Karolina Ampulska (54 kg / Wda Świecie), Daria Parada (75 kg / Skorpion Szczecin), Martyna Jancelewicz (81 kg / Taurus Goleniów).
 
W piątkowe południe zwyciężały także: 57 kg Sandra Kruk (Niestowarzyszona) i 63 kg Aneta Rygielska (Pomorzanin Toruń). Sandra Kruk pokonała Żaklinę Kociołek (Sporty Walki Gostyń) 5:0, a Aneta Rygielska wygrała z Roksaną Lechoszest (Stal Stalowa Wola Boxing Team) 5:0.
 
Obie reprezentantki Polski są multimedalistkami MP, Sandra Kruk wywalczyła złoto w 57 kg w latach 2011-14, 2016, 2018, 2020, 2021 roku, zaś Aneta Rygielska wcześniej zwyciężała w kategorii 57 kg i 60 kg – od 2017 do 2020 roku.
MP_seniorow_1_2021.jpg

Kinga Mięgoć (Imperium Boxing Wałbrzych) i Wiktoria Tereszczak (Ring Bielsko-Biała) po raz 1 w karierze zostały Mistrzyniami Polski Seniorek. W pierwszej serii dzisiejszych walk finałowych Kinga Mięgoć w wadze 50 kg pokonała Nikolę Kaczmarek 4:0, a Wiktoria Tereszczak w wadze 66 kg wygrała z Kamilą Kapuścińską (Start Włocławek) 5:0.

W piątek o złoto będzie walczyła także siostra Kingi, Andżelika Mięgoć (Imperium Boxing Wałbrzych), a jej rywalką w kategorii 48 kg będzie Natalia Rok (Pomorzanin Toruń).
 
Natomiast Wiktoria Tereszczak jest jedną z pięciu polskich brązowych medalistek Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Kielcach, które awansowały do finałów 21 MP Seniorek w Wałbrzychu. Drugą była Oliwia Toborek (+81 kg / Żoliborska Szkoła Boksu Warszawa), która przegrała z medalistką Mistrzostw Europy i Igrzysk Europy Lidią Fidurą (Carbo Gliwice) 0:5.
 
Lidia Fidura zwyciężała w MP w latach 2009-15 w wadze 75 kg, oraz w 2017, 2018 i 2021 roku w +81 kg.
 
O złote medale z grupy medalistek MMŚ 2021 boksować będą jeszcze Karolina Ampulska (54 kg / Wda Świecie), Daria Parada (75 kg / Skorpion Szczecin), Martyna Jancelewicz (81 kg / Taurus Goleniów).
 
W piątkowe południe zwyciężały także: 57 kg Sandra Kruk (Niestowarzyszona) i 63 kg Aneta Rygielska (Pomorzanin Toruń). Sandra Kruk pokonała Żaklinę Kociołek (Sporty Walki Gostyń) 5:0, a Aneta Rygielska wygrała z Roksaną Lechoszest (Stal Stalowa Wola Boxing Team) 5:0.
 
Obie reprezentantki Polski są multimedalistkami MP, Sandra Kruk wywalczyła złoto w 57 kg w latach 2011-14, 2016, 2018, 2020, 2021 roku, zaś Aneta Rygielska wcześniej zwyciężała w kategorii 57 kg i 60 kg – od 2017 do 2020 roku.
MP_seniorow_1_2021.jpg

Siostry Andżelika Mięgoć (48 kg) oraz Kinga Mięgoć (50 kg) z klubu Imperium Boxing Wałbrzych awansowały do piątkowych finałów 21 Mistrzostw Polski Seniorek. Turniej odbywa się w Wałbrzychu. Dzisiaj wieczorem zostali wyłonieni także kolejni finaliści 92 Mistrzostw Polski Seniorów. Transmisja z decydujących pojedynków w TVP Sport.

Andżelika Mięgoć w 2 rundzie wygrała z Zofią Sobotowską (Niestowarzyszona), zaś Kinga Mięgoć pokonała Annę Olczak (Akademia Walki Warszawa) 5:0. W pojedynkach o złote medale w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym „Aqua Zdrój” Andżelika spotka się z Natalią Rok (Pomorzanin Toruń), a Kinga z Nikola Kaczmarek (Prosna Kalisz).
 
Oprócz Natalii Rok, walkowerem zwyciężyła inna kadrowiczka, startująca w wadze 63 kg Aneta Rygielska (Pomorzanin Toruń). O tytuł mistrzowski będzie boksować Roksaną Lechoszest (Stal Stalowa Wola Boxing Team). Do finału kat. 66 kg dotarły Wiktoria Tereszczak (Ring Bielsko-Biała) i Kamila Kapuścińska (Start Włocławek).
 
Niespodzianek nie było w półfinałach wagi do 70 kg. Najstarsza uczestniczka mistrzostw, utytułowana 39-letnia Karolina Koszewska (Warzawska Szkoła Boksu) wygrała z Aleksandrą Kisiel (Box Garda Marki) 5:0 (u wszystkich sędziów 30:24), a uznawana za wielką nadzieję pięścirka młodego pokolenia Daria Parada (Skorpion Szczecin) pokonała Oliwię Załuskę (Carbo Gliwice) 5:0.
 
Wieczorem obejrzeliśmy też 6 walk w 1/2 finału MP mężczyzn. Mistrz Polski kategorii 69 kg, a obecnie rywalizujący w 71 kg Dominik Kida (Wisłok Rzeszów) przegrał z Łukaszem Niemczykiem (Champion Chojnów) 0:5. Finałowym przeciwnikiem będzie Daniel Piotrowski (Skorpion Szczecin).
 
Broniący tytułu w 75 kg Bartosz Gołębiewski (RUSHH Kielce) pewnie wypunktował Kamila Urbańskiego (Boxing Team Gosiewski Wrocław), a po wyrównanym starciu Mateusz Goiński (Zagłębie Konin) wygrał z Rafałem Perczyńskim (Sako Gdańsk) 3:2.
 
W wadze półciężkiej (80 kg) 32-letni Michał Łoniewski (Kontra Elbląg) okazał się lepszy od Piotra Szczukowskiego (Sako Gdańsk) – RSC 3, a Alan Boruta (Boxing Team Gosiewski Wrocław) od Damiana Cieślika (Stara Szkoła Boksu Lublin) 4:1.
 
W piątek, 19 listopada o g. 11:00 odbędzie się 5 walk finałowych kobiet i 4 mężczyzn. Natomiast od 16:15 rozegranych zostanie 7 pojedynków kobiet o złoto i od 19:00 – 9 walk mężczyzn o złoto.
MP_seniorow_1_2021.jpg

Damian Durkacz (Concordia Knurów) i Mateusz Polski (KB Karlino) zmierzą się w finale wagi 67 kg 92 Mistrzostwa Polski Seniorów w Wałbrzycha. To jedna z najbardziej oczekiwanych walk, do jakiej dojdzie w piątej na gali finałowej w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym „Aqua Zdrój”. Transmisja w TVP Sport.

W czwartkowych pojedynkach półfinałowych Olimpijczyk z Tokio  Damian Durkacz pokonał Patryka Soyera (Imperium Boxing Wałbrzych) 5:0 – 30-27 u czterech sędziów i 30-25 u jednego. Natomiast Mateusz Polski wygrał z Filipem Wąchałą (Sako Gdańsk) 3:2, a wszyscy sędziowie punktowali 29-28, z tym że częściej na korzyść Mateusza Polskiego.

Bez większych kłopotów do jutrzejszego finału wagi 86 kg awansowali najlepszy polski pięściarz Mistrzostw Świata w Belgradzie, ćwierćfinalista tego turnieju Sebastian Wiktorzak (Skorpion Szczecin) oraz Tomasz Niedźwiecki (RUSHH Kielce). Obaj wygrali wszystkie rundy w swoich walkach, Tomasz Niedźwiecki z Jakubem Stępińskim i Sebastian Wiktorzak z Janem Lauk (Shark Łódź).

W kategorii 92 kg lotny na nogach Mateusz Bereźnicki (Skorpion Szczecin) nie dał większych szans Kamilowi Ślendakowi (Start Włocławek) 5:0 i 30-27x 5. Więcej emocji było w starciu Mateusza Kubiszyna (Stal Rzeszów) z Witoldem Liskiem (06 Kleofas AZS AWF Katowice). W  2 rundzie Witold Lisek był 2-krotnie liczony, potem doszło ringowej wojny, w której ambitnie walczący bokser ze Śląska starał się odrobić część strat. Trzeci nokdaun w 3 rundzie przesądził o werdykcie.

W wadze +92 kg nie było niespodzianki w rywalizacji Oskara Safaryana (Concordia Knurów) z Arturem Sieńko (Imperium Boxing Wałbrzych), który już zasłynął nokautem na wałbrzyskim ringu. W 2 rundzie po lewym na dół wałbrzyszanin przyklęknął, a ostatecznie przegrał 0:5. W drugim półfinale wyraźną przewagę miał Jacek Gałązka (Niestowarzyszony) i wygrał z Patrykiem Polasikiem (Sokół Gliwice) 5:0.

W pierwszej serii dzisiejszych walk 1/2 finału mężczyźni walczyli też w 60 kg i 63,5 kg, a o złote medale powalczą odpowiednio: Jarosław Iwanow (Wisła Kraków) - Patryk Trochimiak (Imperium Boxing Wałbrzych) i Arkadiusz Zakharyan (Skorpion Szczecin) - Marek Pietruczuk (Victoria Ostrołęka).

W półfinałach 21 Mistrzostw Polski Seniorek w wadze 54 kg utytułowana Sandra Drabik (Kick-Boxing Kielce) wygrała z Angeliką Krysztoforska (Pomorzanin Toruń) 5:0 30-27x 5 i Karolina Ampulska (Wda Świecie) pokonała Kingę Szlachcic (Boksing Zielona Góra) 3:2. Dwóch sędziów punktowało 30-27 dla Karoliny Ampulskiej, dwóch kolejnych 30-27 dla Kingi Szlachcic, a o wygranej pięściarki Wdy zadecydowała punktacja 29-28 sędziego na stanowisku 5.

W kat. 57 kg była Wicemistrzyni Świata Sandra Kruk (Niestowarzyszona) triumfowała w pojedynku z Młodzieżową Mistrzynią Polski Karoliną Tracz (06 Kleofas AZS AWF Katowice) 5:0; 10-8 w 3 rundzie na kartach 4 sędziów. Z kolei Izabela Rozkoszek (Garda Gierałtowice) przegrała z Żakliną Kociołek (Sporty Walki Gostyń) 1:4.

W finale 60 kg spotkają się walcząca ostatnio na zawodowych ringach Laura Grzyb (Sporty Walki Gostyń) z odnoszącą sukcesy w kickboxingu Moniką Puzio-Nieszporek (Smok Zabierzów). Obie zwyciężyły po 5:0 w półfinale, Monika Puzio-Nieszporek z Wiktorią Hass (Bombardier Gdynia) i Laura Grzyb z Monika Serafin (06 Kleofas AZS AWF Katowice).

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.