Mistrzostwa Świata w Stambule: jest medal dla Polski! Oliwia Toborek w półfinale!

Po 10 latach oczekiwania jest medal dla Polski w Mistrzostwach Świata Kobiet. Dzisiaj na ringu w Stambule do półfinału awansowała Oliwia Toborek (81 kg). To wielki sukces 20-letniej zawodniczki, jej trenerów w klubie i kadrze narodowej oraz całego polskiego boksu olimpijskiego.

W poniedziałkowym ćwierćfinale Oliwia Toborek spotkała się z Rumunką Alexandrą Petcu. Pojedynek był wyrównany, pierwszą rundę sędziowie przyznali Polce 3:2, a drugą Rumunce 3:2, ale jednocześnie Petcu stracił punkt, bowiem dostała ostrzeżenie za faule. W ostatnich 3 minutach trwała zażarta walka o medal. Oliwia Toborek zwyciężyła 3:0 i zapewniła sobie miejsce na podium.

Zawodniczka ze stolicy (klub Warszawska Szkoła prowadzona przez Jacka Dymowskiego) sprawiła sobie prezent na 20 urodziny, które obchodziła w minioną środę. 18 maja o finał zmierzy się z Australijką Jessicą Bagley, która pokonała Rani Pooję z Indii 3:2.

Dwa miesiące temu Oliwia Toborek została Mistrzynią Europy do lat 22, ale w wadze +81kg. Z kolei w kategorii 81 kg triumfowała po raz drugi z rzędu Martyna Jancelewicz, wygrywając w finale z Petcu. Na MŚ do Turcji Martyna Jancelewicz nie mogła pojechać ze względu na kontuzję. Niemal w ostatniej chwili jej miejsce zajęła Oliwia Toborek, wykorzystała niespodziewaną szansę i jest już w półfinale.

Niestety w poniedziałek nie powiodło się Wicemistrzyni Europy do lat 22 z tego roku Darii Paradzie (70 kg), która po szalonym boju, pełnym ostrych wymian, przegrała z bokserką gospodarzy, utytułowaną Semą Caliskan 0:5 (27-30, 27-30, 27-30, 27-30, 26-30).

W wieczornej serii jeszcze dwie szanse medalowe dla podopiecznych głównego trenera reprezentacji Tomasza Dylaka – w kat. 66 kg Aneta Rygielska spotka się z Algierką Ichrak Chaib i w wadze +81 kg Lidia Fidura skrzyżuje rękawice z Ukrainką Mariią Lovchynską.