Mistrzyni Igrzysk Olimpijskich Młodzieży Elżbieta Wójcik wśród Ambasadorów Młodzieżowych Mistrzostw Świata AIBA w Kielcach

Elżbieta Wójcik, Mistrzyni Igrzysk Olimpijskich Młodzieży, została wybrana Ambasadorką Młodzieżowych Mistrzostw Świata AIBA, które rozpoczynają się w Kielcach 13 kwietnia. Była uznana za najlepszą młodzieżową pięściarkę roku 2014, w którym pozostała niepokonana.
 
„Po moich pierwszym srebrnym medalu z Młodzieżowych Mistrzostw Świata w 2013, w kolejnym roku, w Sofii, zdobyłam złoto i zainspirowało to moją seniorską karierę. Nadal pamiętam te emocje! Teraz jestem dumna, że tak ważne młodzieżowe wydarzenie odbywa się w kraju, z którego pochodzę.” powiedziała Elżbieta Wójcik.
 
„Mierzę wysoko i takie jest moje przesłanie dla młodych zawodników, którzy wezmą udział w swoich pierwszych Mistrzostwach. Dawaj z siebie wszystko w każdej walce, pokaż swoją pasję do boksu. Z chęcią będę Was wspierać, ponieważ wiem jak bardzo to ważne dla młodego pokolenia.” - dodała.
 
Zawodniczka wagi średniej (75kg), Elżbieta Wójcik, urodziła się 14.01.1996 i rozpoczęła karierę na Mistrzostwach Polski Juniorek w 2011. Pięściarka trenuje w Klubie Bokserskim w Karlinie.
 
Wójcik zdobyła swój pierwszy międzynarodowy tytuł również w 2011 roku. W Orenburg (Rosja) została Mistrzynią Europy Juniorek. W 2012 roku powtórzyła swój wyczyn w kolejnej edycji mistrzostw, które tym razem odbyły się we Władysławowie.
 
Po zdobyciu złotego medalu na Mistrzostwach Unii Europejskiej Juniorów w Keszthly, w 2013 roku w Albenie (Bułgaria), Wójcik sięgnęła po srebro w Mistrzostwach Świata Juniorek (Youth). W finale musiała uznać wyższość Claressy Shields, amerykańskiej gwiazdy, Mistrzyni Olimpijskiej z Londynu z 2012 roku.
 
Po tych sukcesach, Elżbieta Wójcik zwyciężyła w Mistrzostwach Świata Juniorek (Youth) w 2014 roku, pokonując wszystkie rywalki. 18-letnia pięściarka z Polski przegrała jedynie dwie walki w całej karierze kadeta i juniora, a siła jej ciosów była podobna do siły pięściarzy przeciwnej płci.
 
W półfinale Mistrzostw Świata Juniorek w 2014 Wójcik spotkała się z Mistrzynią Świata kadetek z Sofii, reprezentantką Tajwanu Chen Nien Chin. Azjatka kontrolowała walkę tylko przez chwilę i następnie została zdominowana przez Wójcik. Polka o złoto walczyła z Australijką Caitlin Parker i odniosła sukces.
 
Wójcik była najlepsza również na Mistrzostwach Europy Juniorek w 2014 w Assisi. Polska zawodniczka wagi średniej zakwalifikowała się do Igrzysk Olimpijskich Młodzieży w Nankin w 2014 roku. Chen Nien Chin była finałową przeciwniczką Wójcik w tych zawodach. Był to rewanż za walkę w Sofii. Chien próbowała zmienić taktykę, ale Wójcik utrzymywała bezpieczny dystans. Ręka Polki powędrowała w górę po niejednogłośnej decyzji sędziów, po najlepszej walce Igrzysk.
 
Wójcik dołączyła do seniorów w 2015 roku i pnie się do góry po szczeblach, zdobywając międzynarodowe doświadczenie. Na Mistrzostwach Świata Seniorek w 2018 roku doszła do ćwierćfinału, a w Mińsku w 2019 na Igrzyskach Europejskich zdobyła brązowy medal. Wójcik ukoronowała swoją dotychczasową karierę srebrnym medalem Mistrzostw Europy w 2019 w Alcobendas w Hiszpanii.
 

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.