Zmarł Józef Grzesiak, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Tokio

We Wrocławiu zmarł Józef Grzesiak, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Tokio (1964 rok). Miał 79 lat. Pogrzeb odbędzie się w piątek, 5 czerwca o g. 13:00 na wrocławskim cmentarzu Grabiszynek.

Na Igrzyskach w stolicy Japonii, w kategorii lekkośredniej (71kg)  wygrał z Włochem Massimo Bruschinim, później pokonał Fina Kurta Mattssona, w ćwierćfinale zwyciężył Rumuna Vasile Mirzę i w półfinale przegrał z Borysem Łagutinem ze Związku Radzieckiego, triumfatorem turnieju w Tokio.

Józef Grzesiak zdobył 3 tytuły Mistrza Polski w wadze lekkośredniej – w 1964, 1965 i 1966 roku, a jego finałowymi rywalami byli Bogdan Misiak, Andrzej Siodła i ponownie Bogdan Misiak. Drużynowe mistrzostwo kraju wywalczył z Gwardią Wrocław w sezonie 1965/66.

W 1965 roku uczestniczył w Mistrzostwach Europy w Berlinie, gdzie wygrał z Klausem Kellnerem (RFN) i przegrał w ćwierćfinale z Bułgarem Angełem Dojczewem.

Józef Grzesiak w sumie stoczył 198 walk – odniósł 157 zwycięstw, miał 14 remisów i 27 porażek. Po zakończeniu kariery zawodniczej (1970) przez 9 lat pracował  jako instruktor w Moto Jelcz Oława. Zajmował się szkoleniem bokserów także w Polonii Świdnica, Odrze Brzeg, Prośnie Kalisz i w Gliwicach. Zasłużony Mistrz Sportu, odznaczony m.in. srebrnym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Krzyżem Kawalerskim OOP.

Pogrzeb Józefa Grzesiaka odbędzie się 5 czerwca o g. 13:00 na wrocławskim cmentarzu Grabiszynek.

Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies . Zaktualizowaliśmy naszą politykę przetwarzania danych osobowych (RODO). Więcej o samym RODO dowiesz się tutaj.